تفاوت شیوه‌ی آموزش محور و پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد

  • سینا غلامی
  • 16 اردی‌بهشت 1396
  • ادامه تحصیل
  • زمان مطالعه: 6 دقيقه

در سال‌های اخیر با رشد پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ابهاماتی در مورد ادامه تحصیل به روش آموزش محور و پژوهش محور ایجاد شده است. در این مقاله به بررسی و نقد تفکر غلط موجود در بین دانشجویان کارشناسی ارشد در مورد نظام‌های آموزش محور و پژوهش محور می­پردازیم. اینکه به راستی تفاوت این دو شیوه چیست، و اینکه آیا دانشجویان کارشناسی ارشد به صورت آموزش محور می‌توانند در دوره دکتری پذیرفته شوند یا خیر؟ ما به این سوال‌ها پاسخ خواهیم داد و درنهایت با ابهام‌زدایی، نتیجه بحث مشخص می­‌شود.

  •  تفاوت شیوه­ی آموزش محور و پژوهش محور چیست؟
  • آیا دانشجویان کارشناسی ارشد آموزش محور می­توانند در دوره‌ی دکتری پذیرفته شوند و ادامه‌ی تحصیل دهند؟

دو سؤال بالا به قطع تابه‌حال برای هردانشجویی که در حوزه‌ی آموزش عالی مشغول به تحصیل است، پیش‌آمده. به‌راستی تفاوت موجود بین دو شیوه‌ی مختلف موردبحث در نظام آموزش عالی کشورمان در چیست؟

تفاوت شیوه‌ی آموزش محور با شیوه‌ی پژوهش محور در مقطع کارشناسی ارشد در چیست؟ و کدام‌یک بر دیگری برتری دارد؟

خب در همین ابتدای بحث بهتر است برای روشن شدن موضوع، تفاوت این دو شیوه‌ی آموزشی-پژوهشی را از زبان دکتر حسین توکلی رئیس سازمان سنجش کشور بخوانیم.

بیشتر بدانید: تفاوت ورودی مهر و بهمن (نیمسال اول و دوم)

بیشتر بدانید: شرایط تغییر رشته و گرایش در دانشگاه‌ها

بیشتر بدانید: شرایط اخذ معرفی به استاد برای دانشجویان

شیوه آموزش محور چیست؟

تحصیل در شیوه آموزش محور با محوریت آموزش و به‌صورت واحدهای درسی و بدون پایان‌نامه بوده که گذراندن حداقل دو و حداکثر ۴ واحد سمینار، تحقیق و تتبع نظری الزامی است و در سایر موارد عیناً مطابق آئین‌نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته است، البته باید توجه داشت که فارغ‌التحصیلان این دوره هیچ منعی برای ادامه تحصیل در دوره دکتری ندارند (منبع).

شیوه پژوهش محور‌ چیست؟

شیوه پژوهش محور‌ دوره‌ای با محوریت پژوهش است که دستاورد آن ارائه فناوری جدید، ارائه نظریه و ایده جدید، تولید دانش فنی، ثبت اختراع و غیره است که مشتمل بر اخذ واحدهای درسی محدود و الزام به ارائه پایان‌نامه است. تعداد واحدهای درسی در این شیوه ۶ تا ۱۰ واحد است و دانشجو می‌تواند هم‌زمان با واحدهای آموزشی، واحدهای پژوهشی خود را انتخاب کند (منبع).

با توجه به سخنان دکتر توکلی به‌وضوح مشخص است که دانشجویانی که در دوره‌ی کارشناسی ارشد آموزش محور در حال تحصیل هستند برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکتری مشکلی نخواهند داشت.

این تفکر غلط چگونه در میان دانشجویان و حتی بعضی از اساتید شکل می­گیرد؟

برای پرداختن به دلایل شکل‌گیری این تفکر بهتر است به‌صورت بنیادی قبولی در دوره‌ی دکتری تخصصی نظام آموزش عالی کشور را بررسی کنیم.

برای قبولی در دوره دکتری تخصصی، دانشجویان پس از شرکت در کنکور سراسری و مجاز به انتخاب رشته شدن با توجه به رتبه‌ی قبولی خود دعوت به مصاحبه حضوری برای قبولی نهایی می­شوند.

تا به اینجا مشخص شد که قبولی در دوره‌ی دکتری تخصصی به صورت دومرحله‌ای صورت می‌گیرد.

دلیل ایجاد شبهه و پیش آمدن سؤال بالا دقیقاً مرحله‌ی دوم یعنی مصاحبه حضوری است. ماهیت این مصاحبه درواقع نشان دادن رزومه علمی و پژوهشی دانشجو است که در آن هرچه رزومه‌ی تخصصی دانشجویان قوی‌تر باشد شانس قبولی بالاتری حتی با وجود داشتن رتبه‌ی پایین‌تر از دانشجویان دیگر خواهند داشت.

برای مشخص شدن موضوع باید بررسی کنیم که رزومه‌ی قوی دانشجویان به چه چیزی برمی‌گردد؟

رزومه دانشجویان متقاضی دکتری تخصصی مشتمل بر معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد، نمره‌ی زبان، مقالات علمی-پژوهشی (و پایان‌نامه) می‌باشد.

دلیل اینکه پایان‌نامه در () قرارگرفته آن است که اکثر قریب به‌اتفاق دانشجویان از پایان‌نامه‌ی خود یک یا چند مقاله استخراج می­کنند که به‌نوعی عصاره مقاله است و درواقع مجموع آن مقالات همان پایان‌نامه‌ی دانشجو است.

فکر می­کنم تا همین‌جا متوجه شده­اید که دلیل ایجاد دو پرسش مطرح‌شده در ابتدای مقاله چیست؟!

درواقع دلیل آن‌که تعدادی از دانشجویان و حتی اساتید فکر می­کنند دانش‌آموختگان نظام آموزش محور در دوره‌ی دکتری تخصصی امکان ادامه تحصیل ندارند این است که این دانشجویان به‌جای گذراندن واحد پایان‌نامه باید واحد درس و سمینار بگذرانند.

همان‌گونه که همه می­دانیم دانشجویان در واحد پایان‌نامه به کمک اساتید راهنمای خود به اکتشافات علمی می­پردازند و در پایان با نگارش آن اکتشافات و تجزیه‌وتحلیل‌های خود در قالب پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد و دفاع از آن فارغ­التحصیل می­شوند.

در مرحله‌ی اکتشاف و نگارش پایان‌نامه حداقل یک مقاله و درصورتی‌که موضوع مورد بحث روی مرز علم حرکت کند و دارای موضوع جدید و مهمی باشد، احتمال چاپ مقالات بیشتر را هم دارد. برای مثال حتی مشاهده شده که از پایان‌نامه‌ی دانشجویی تعداد 8 مقاله‌ی علمی-پژوهشی و ISI مستخرج شده است.

پس استخراج مقاله از پایان‌نامه درست همان ایجاد رزومه پژوهشی برای دانشجویان است.

نتیجه‌گیری

با توجه به موارد گفته‌شده می­توان بیان کرد که دانشجویان کارشناسی ارشد آموزش محور برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری هیچ مشکلی ندارند و تنها برای تقویت رزومه علمی-پژوهشی خود باید در طول دوره‌ی کارشناسی ارشد خود، مقالات مختلفی را نگارش و منتشر کنند تا در جلسه مصاحبه‌ی دکتری موردپذیرش نهایی قرار بگیرند.

در مورد برتری داشتن شیوه‌ی پژوهش محور همین بس که گفته شود شرایط نگارش پایان‌نامه دانشجویان را ملزم به کار پژوهشی می­کند درحالی‌که این الزام در شیوه‌ی آموزش محور وجود ندارد! چه‌ بسا کسانی که قصد ادامه‌ تحصیل در مقطع دکتری تخصصی را ندارند شیوه‌ی آموزش محور برایشان بهتر خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به رشته‌های متمرکز و نیمه متمرکز را نیز مطالعه کنید. (مطالعه مقاله)

 سینا غلامی

سینا غلامی هستم عضو تیم تحریریه رکیتا. به نویسندگی، مخصوصاً در حوزه آموزش علاقه‌مندم.
هدف ما در رکیتا ایجاد فضایی برای بهبود کیفیت آموزش و ارائه راهکار‌ها و روش‌های جدید آموزشی است.
راه ارتباطی من: sinagholami92@gmail.com
سامانه مدیریت دروس رکیتا | درباره ما | بلاگ‌

دیدگاه‌ها

مریم شکوهی نیا در سه شنبه، 13 تیر 1396

سلام آقای غلامی . خوب هستید؟ من دوره کارشناسی ارشد را به صورت آموزش محور گذراندم. خیلی نگرانم بابت این مسئله که آیا در مصاحبه موفق می شم یا نه؟ راستش من 4 مقاله دارم. و در حال حاضر قصد چاپ یک کتاب (ترجمه شعر معاصر عربی) را دارم. زبانم را هم تقویت کردم. اما بدلیل اینکه پایان نامه ندارم، هنوز نگرانم . به نظرتان من دوباره آزمون ارشد شرکت کنم؟ اما به نظرمن این دو شیوه تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. در واحد سمینار که من گذراندم روشهای تحقیق و مقاله نویسی کامل آموزش داده شد. با تشکر از شما

ادمین سیستم در چهار شنبه، 14 تیر 1396

درود بر شما، ببینید شرط موفقیت در مصاحبه دکتری داشتن رزومه قوی علمی-پژوهشی در دوران دانشجوییست. همانطور که در مقاله اشاره کردم چندین عامل در تقویت رزومه شما نقش اساسی ایفا میکند، چه بسا دانشجویان پژوهش محوری هستند که رزومه قوی ندارند(تنها به پایان نامه خود اکتفا می‌کنند) و در مصاحبه رد میشوند. حال آن که اگر رزومه شما مشتمل بر ۴ مقاله با کیفیت،چاپ کتاب و مدرک زبان(msrt،تافل و ..) با نمره خوب باشد شانس زیادی برای قبولی در مصاحبه دکتری دارید. در آخر به نظر بنده شرکت مجدد در دوره‌ی کارشناسی ارشد اصلأ منطقی نیست و تمام تلاشتان را بر روی تقویت رزومه بگذارید. موفق باشید.

ابراهیم فلاحپور در سه شنبه، 10 مرداد 1396

باسلام .من الان مرددم که بجای پایان نامه واحد درسی بگیرم یا نه.همون پایان نامه رو انجام بدم.سوال من اینه که در مقطع دکترا برای ادامه تحصیل درروش اموزش مور در قسمت مصاحبه از ما دقیقا چی میخوان .مثلا میگن پایان نامت چی بود بعد ما بگیم پایان نامه نداریم قبول نمیکنن .یا سوال میکنن مقاله ثبت شده ایی داری که ما قبل از مصاحبه یه مقاله ایی رو اماده داشته باشیم وثبت کنیم کفایت میکنه .بیشتر رو کدوم تاکید میکنن بروی پایان نامه یا بروی مقاله.

مهرداد کاهه در دوشنبه، 16 مرداد 1396

با عرض سلام و احترام. بنده متوجه نشدم شما به صورت آموزش محور قبول شده اید و یا پژوهش محور. برای شرکت در مصاحبه در دکترا، در صورت داشتن مدرک ارشد به صورت آموزش محور، باید عملا رزومه بسیار قوی داشته باشید که بتواند اساتید را مجاب کند و به نوعی خلا نبود پایان نامه را جبران کند. به همین علت افرادی بیشتر آموزش محور را انتخاب میکنند که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را ندارند. همچنین وجود یک مقاله اصلا برای پذیرش در دکترا کفایت نمیکند. از مدرک زبان هم غافل نباشیم که مدرک تافل میتواند به شما نمره بسیار بالاتری دهد. بنابراین اگر شما زرومه علمی و مقالات ژورنالی خارجی قابل قبولی داشته باشید نگران پذیرش در مقطع دکترا نباشید.

مهسا در یکشنبه، 12 شهریور 1396

با سلام و روز بخیر من دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی هستم,قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را ندارم,معدلم ۱۸هست و توان انجام پایان نامه را دارم ولی چون به دلیل مشغله ی کاری و زندگی وقت رسیدگی به امور پایان نامه را ندارم میخوام آموزش محور کنم.سوالم اینه که از نظر ارزش مدرک و پیدا کردن کار با مدرک آموزش محور به مشکل بر نمیخورم؟میترسم با این همه زحمتی که کشیدم با اموزش محور کردن ارزش مدرکم پایین بیاد.امکانش هست راهنماییم کنید.

ادمین سیستم در سه شنبه، 14 شهریور 1396

با عرض سلام و احترام. پیشنهاد ما این است که اگر برایتان مقدور است به شیوه پژوهش محور تحصیلتان را ادامه دهید. اما اگر برایتان مقدور نیست و واقعا قصد ادامه تحصیل را ندارید مشکل آنچنانی برای شغلتان نخواهید داشت. توجه داشته باشید اولویت اصلی پیدا کردن شغل توانایی‌های شما است. اما این نکته قابل توجه است که در مراکز تحقیق و توسعه و شرکت‌های دانش‌بنیان کار پژوهشی فرد در دوران تحصیل مزیت به حساب می‌رود. بیشتر برای شما این مهم است که در کجا و کدام اورگان قصد شروع به کار را دارید.

مهسا در یکشنبه، 12 شهریور 1396

ویک سوال دیگرم اینکه برای استخدام در مراکز دولتی با مدرک آموزش محور به مشکل بر نمیخورم؟

ادمین سیستم در سه شنبه، 14 شهریور 1396

در مراکز دولتی بیشتر سابقه کاری شما و تخصص و رزومه‌تان مهم است. اگر شما تخصص خوبی داشته باشید قطعا در مصاحبه پذیرفته خواهید شد. اما این نکته حائز اهمیت است که شما در کار پژوهشی شیوه پژوهش محور با کار روی پایان نامه رزومه خود را نیز تقویت می‌کنید. پیشنهاد ما این است که یا پژوهش محور ادامه دهید و یا اینکه کار پژوهشی مثل مقاله کنفرانسی در کنار آموزش محور داشته باشید.

حبیب در شنبه، 18 شهریور 1396

درود و خدا قوتبنده ترم 5 عمران هستم،هنوز موضوع پایان نامه ام مشخص نشده است.فعلا هم قصد ادامه تحصیل ندارم.مقاله هم ندارم.ولی با توجه به اینکه استاد راهنما و شرایط پایان نامه ام به شکلیست که به احتمال زیاد 6 ترمه شوم!و ترم 6 برای ما پردیس میشود!و همچنین میخواهم زودتر به دنبال کار بروم!نظر شما درمورد تغییر به آموزش محور چیست؟!سپاس

ادمین سیستم در جمعه، 24 شهریور 1396

با سلام. شیوه آموزش‌محور برای شما مناسب‌تر هست.

امیر در شنبه، 01 مهر 1396

با سلام و خسته نباشید. بنده ی سوالی داشتم که در صورت آموزش محور کردن به دلیل وجود مشکلاتی که دارم میخاستم بدونم در استخدام و برای کار در آینده تاثیری خواهد داشت یا خیر؟

ادمین سیستم در سه شنبه، 04 مهر 1396

با سلام. اگر رزومه خوبی داشته باشید و در کنار آموزش محور کار پژوهشی نیز انجام دهید خیر مشکلی نخواهید داشت.

بهاره در سه شنبه، 25 مهر 1396

سلامبین آموزش عالی پاسارگاد (غیر انتفاعی)و دانشگاه شیراز(اموزش محور)کدوم را برای تحصیل ارشد انتخاب کنم البته میخام دکتری هم بخونم حتما

ادمین سیستم در چهار شنبه، 26 مهر 1396

با سلام. اگر منظورتون از دانشگاه شیراز همان دانشگاه معروف شهر شیراز هست، دانشگاه شیراز را انتخاب کنید.

آرام در یکشنبه، 14 آبان 1396

سلام ارشد مجازي آموزش محور رشته نانو الكترونيك دانشگاه خواجه نصير تهران و كنترل غيرانتفاعي امل حضوري و كنترل آزاد قزوين قبول شدم چون شاغلم برام سخته حضوري برم ازطرفي حدود 10سالي از كارشناسي برقم ميگذره به نظرتون مجازي با توجه به فاصله اي كه افتاده ميشه واحدارو گذروند و اينكه مدرك مجازي اونم آموزش محور براي دكترا و تدريس مشكلي ايجاد نميكنه؟

ادمین سیستم در چهار شنبه، 17 آبان 1396

با سلام و احترام. مهم به تصمیم شما است که چقدر زمان دارید، چقدر دانشگاه مهم است، و در نهایت چه کاری با مدرک خود قرار است انجام دهید. اما در کل ظاهرا چون هزینه هر سه مرکز تفاوت زیادی ندارند، شما گزینه اول یعنی خواجه نصیر را انتخاب کنید (البته اگر ساکن تهران هستید). بله مشکلی از نظر این وقفه نیست و به سرعت میتونید دوباره با دانشگاه منطبق بشید. موفق و سربلند باشید.

الهام در شنبه، 20 آبان 1396

سلام .من به تازگي از داستان اموزش محور با خبر شدم. بهمن ٩٦ درس هاي تئوري را تموم كردم و موضوع تز من مشخص شده، به شدت با پايان نامه مشكل دارم و برام عذاب اوره، الان امكان تغيير به اموزش محور وجود داره؟

ادمین سیستم در سه شنبه، 23 آبان 1396

با سلام. در حال حاضر امکان تغییر برای شما وجود نداره. تمرکز کنید روی پایان نامه انشاالله به خوبی تمام میشه.

آرام در یکشنبه، 21 آبان 1396

متشكرم از راهنماييتون

مهمان در یکشنبه، 21 آبان 1396

سلام. من امسال ارشد آموزش محور (مجازی) مهندسی کامپیوتر علم و صنعت قبول شدم (برای ترم بهمن)، قصد ادامه دادن هم دارم. حالا بنظرتون بمونم برای سال بعد و دانشگاه آزاد یا همین رو برم؟ البته توی سایت علم و صنعت نوشته 30درصد دانشجوها میتونن پایانامه بردارن که من نمیدونم شرایطش چیه که جزو اون 30 درصد بشم؟

ادمین سیستم در سه شنبه، 23 آبان 1396

شما در واقع به صورت مجازی پذیرفته شده‌اید. قبولی در رشته مجازی چیز چندان باارزشی نیست که نتونید ازش بگذرید، چون هزینه‌های بسیار بالایی هم داره. اگر قصد جدی دارید حتما برای سال بعد تلاش کنید موفق خواهید شد.

اشکان در دوشنبه، 29 آبان 1396

سلام من دانشجوی ترم ۳ روزانه هستم معدلم ۱۶.۵ تو رشته مهندسیه به هیچ وجه حوصله پایان نامه و ادامه تحصیل رو ندارم و کار خیلی واسم مهمتره میخوام آموزش محور کنم، فقط از این میترسم که این مدرک مانع پیدا کردن شغل مناسب بشهبه طور کلی آیا خیلی بین این دو مدرک در کار و شغل تفاوت هست؟

ادمین سیستم در دوشنبه، 29 آبان 1396

با سلام خدمت شما دوست عزیز. خیر مشکلی در کار شما وجود نخواهد داشت. چون الالخصوص در رشته‌های مهندسی بیشتر به سابقه و مهارت شما توجه می‎کنند تا پایان نامه و غیره. موفق و پیروز باشید.

محمدرضا در سه شنبه، 30 آبان 1396

با سلام و تشکر از مطالب مفیدی که تو سایتتون گذاشتینیه سوال داشتمبرای آموزش محور شدن محدودیت خاصی وجود داره یا همه میتونن آموزش محور کنن؟؟؟

ادمین سیستم در چهار شنبه، 01 آذر 1396

با سلام. رشته‌های آموزش محور و پژوهش محور در دفترچه انتخاب رشته مشخص شده است و تا جایی که ما خبر داریم به انتخاب دانشجویان نیست. لطفا برای اطلاعات بیشتر با آموزش دانشگاه خود تماس حاصل فرمایید.

رضا در پنجشنبه، 02 آذر 1396

با سلامضمن تشکر از مطالب سایت شمابنده کارشناسی ارشد آموزش محور بوده و با معدل نسبتا خوبی به اتمام رسوندمکارشناسی و ارشدم هر دو فارق التحصیل از بهترین دانشگاه های سراسری تهران بوده است ولی هیچ مقاله ای ندارماگر دکتری قبول بشم محل تحصیل کارشناسی و ارشدم باعث مناسب شدن رزومه می شود؟

ادمین سیستم در جمعه، 03 آذر 1396

با سلام خدمت شما دوست عزیز. در قبولی کارشناسی ارشد متاسفانه این قضیه مثل یک جعبه سیاه هست. یعنی ملاک و معیار دقیقا مشخصی وجود نداره و بیشتر بر اساس مصاحبه و سلیقه اساتید هست که شما را انتخاب کنند یا خیر. البته نمره و مدرک زبان، تعداد مقالات شما، محل تحصیل و غیره برای شما امتیاز هستند. بهتر است که شما تلاش کنید در دانشگاهی که کارشناسی ارشد خود را اخذ کرده‌اید دکترا بخوانید، چرا که اساتید با شما آشنا هستند و احتمالا اساتیدی هستند که شما نزد اونها صلاحیت دارید. اینکه می‌فرمایید هیچ مقاله‌ای ندارید کمی کار را سخت می‌کنه. اما تلاشتون را بکنید و دانشگاه محل تحصیلتون را توی اولویت قرار بدید.

ایرجی در چهار شنبه، 08 آذر 1396

با سلام من حدود 4 سال پیش کارشناسی ارشدم در دانشگاه علامه بصورت آموزش محور گذراندم در آن موقع قصد ادامه تحصل در مقطع دکترا نداشتم اما در حال حاضر میخواهم ادامه تحصیل بدم و هیچ مقاله ندارم الان نمیدونم باید چیکار کنم میشه راهنمایم کنید

ادمین سیستم در چهار شنبه، 08 آذر 1396

با سلام و ادب. متاسفانه کار کمی برای شما سخت شده است. اینکه باید برای دکترا رزومه خوبی داشته باشید (حداقل پایان نامه خوب یا چند مقاله داخلی) و مدرک زبان. اگر برای شما خیلی مهم است می‌توانید در دانشگاه‌های درجه دوم شهرستان‌ها اپلای کنید چون شانس شما در این دانشگاه‌ها بالاتر هست و اساتید سختگیری کمتری دارند. چون شانس قبولی در دانشگاه‌های تهران خیلی کم هست برای شما.

الهه در چهار شنبه، 08 آذر 1396

سلام.من دانشجوی ترم ۳ ارشد پژوهش هنر هستم و تقاضای آموزش محور کردم ولی متاسفانه قبول نکردن و میگن حتما باید پایان نامه بردارین.میشه راهنمایی کنین چیکار کنم که قبول کنند؟

ادمین سیستم در چهار شنبه، 08 آذر 1396

عرض سلام. متاسفانه اینکه بخواهید آموزش‌محور شوید خیلی دست شما نیست و بیشتر به دانشکده مربوط هست. تا آنجا که ما می‌دانیم باید دانشکده موافقت کنه. اگر امکان پذیر نبود پایان نامه بردارید و از فرصت پژوهشی که در اختیار شما قرار می‌دهند استفاده کنید.

مرضیه در شنبه، 11 آذر 1396

سلام. من دانشجوی ارشد روانشناسی هستم و لیسانسم زبان و ادبیات انگلیسی بوده. میخوام برم آلمان و مجددا ارشد روانشناسی بخونم. آیا مهمه که پایان نامه داشته باشم؟ چون وقتگیره ترجیحم آموزش محوره. لطفا راهنمایی بفرمایید.

ادمین سیستم در شنبه، 11 آذر 1396

با سلام. بله بسیار مهمه و ترجیحا پژوهش محور بخونید. همینطور اگر قصد جدی برای ادامه تحصیل دارید حتما به دنبال قوی کردن رزومه خود باشید و چند مقاله در دوران تحصیل منتشر کنید.

علی احمدی در جمعه، 17 آذر 1396

سلام من میخوام در رشته های مجازی شرکت کنم به این خاطر که نمیتونم کنفرانس بدم یعنی موقع کنفرانس خیلی استرس میگیرم حتی بهش فکر هم نمیتونم بکنم اما شنیدم توی مجازی هم سمینار وجود داره یعنی باز باید توی سمینار هم کنفرانس بدم یا راهی هست اونم مجازی بشه ؟

ادمین سیستم در جمعه، 17 آذر 1396

با سلام. درس سمینار هیچ ارتباطی با رشته‌های مختلف ندارد. این درس در تمامی این دوره‌ها وجود دارد. لطفا بر روی ارائه خود تمرکز کنید چون در آینده قطعا برای شما مفید خواهد بود.

وب مک در دوشنبه، 20 آذر 1396

با تشکر از مطلب مفیدتون

محدثه در جمعه، 24 آذر 1396

با سلام رشته مدیریت کسب و کار (استراتژی) مجازی دانشگاه علم و صنعت قبول شدم (نیمسال دوم) متاسفانه با توضیحات دوستان به شدت نگران اعتبار مدرک هستم شرایط حضور در کلاس را ندارم ممکنه درباره اعتبار مدرک توضیح بیشتری بدهید . با توجه به فرموده خودتان (قبولی در رشته مجازی چیز چندان باارزشی نیست که نتونید ازش بگذرید)با تشکر

ادمین سیستم در یکشنبه، 26 آذر 1396

با سلام. اینکه مدرک مجازی مثلا دانشگاه علم و صنعت با مدرک روزانه علم و صنعت تفاوت بسیار زیادی دارد غیر قابل انکار است. شما هزینه بسیاری را باید بپردازید و در نهایت مدرک مجازی دریافت می‌کنید. حال اینکه این مدرک به چه صورت است و چقدر مفید است، بسته به کاری هست که شما قصد دارید با آن مدرک انجام دهید. اگر صرفا داشتن مدرک و کسب علم برای شما مهم است این گزینه گزینه ی خوبی است. به این موارد دقت کنید: چه کار میخواهید با مدرک بکنید؟ آیا نسبت به هزینه ای که میپردازید به صرفه هست؟ اگر از ادامه خواندن مجازی منصرف شوید چه راه های دیگری در جلو روی خود دارید؟

سعید نوری در یکشنبه، 26 آذر 1396

با سلام. من فوق لیسانسم رو به شیوه آموزش محور در سال از دانشگاه علامه طباطبایی تهران گرفتم. چون میخواستم پذیرش دکترای یکی از دانشگاههای ترکیه رو بگیرم که گفتن بدون تز نمیتونه دکتری بخونه. امکانش هست من بتونم شیوه معمولی ارشد رو بخونم و فقط پایان نامه پاس بکنم یا باید دوباره کنکور بدم. واحدهام معادلسازی میشه یا نه؟ حتما باید دانشگاه سراسری باشه برای معادلسازی یا دانشگاه پیام نور هم میتونه باشه و اینکه تو دانشگاه پیام نور برای معادل سازی باید هزینه پرداخت کنم؟ ممنونم

ادمین سیستم در دوشنبه، 27 آذر 1396

با سلام. متاسفانه فکر نمیکنم امکان معادلسازی وجود داشته باشه. باید اطلاعات دقیق‌تر را از منابع معتبری همچون وزارت علوم جستجو کنید. البته دانشگاه‌هایی هستند که برای آنها مقالات خیلی مهمه. به جای کنکور مجدد میتونید رزومه خود را قوی کنید.

ارش در چهار شنبه، 06 دی 1396

با سلام و خسته نباشید بنده الا ترم سوم ارشد میخونم در دانشگاه آزاد آیا میتونم ترم چهار بجای پایان نامه واحد بردارم یا خیر ؟؟

ادمین سیستم در شنبه، 09 دی 1396

سلام. در سال‌های اخیر امکان معاوضه پژوهش محور و آموزش محور در دانشگاه‌ها ایجاد شده. از این رو حتما از طریق آموزش دانشگاه جدی پیگیری کنید.

مهسا در جمعه، 08 دی 1396

با سلام.من مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی رو با معدل ۱۹ و ارشد رو با معدل ۱۸ تو دانشگاه غیرانتفاعی کار قزوین خوندم.امکان داره در آینده برای ادامه تحصیل بخوام از ایران برم و علاقمندم تو سیستم دانشگاهی تدریس کنم.میخوام بدونم اینکه اموزش محور باشم و مقالات خوبی در آینده داشته باشم میتونه جایگزین پایان نامه بشه چون واقعا زمان انجام پایان نامه رو ندارم و اساتید میگن اموزش محور همراه چند مقاله خوب بهتر از یه پایان نامه ست .ممنون میشم راهنمایی کنید.

ادمین سیستم در سه شنبه، 12 دی 1396

با سلام و احترام. اگر قصد جدی برای ادامه تحصیل دارید ترجیحتان این باشد که به صورت پژوهش محور باشید. چرا که خروجی یک پایان نامه خوب قطعا یک یا دو مقاله خواهد بود. حال اینکه می‌توانید به صورت تخصصی روی یک موضوع کار کنید. اما اگر این پتانسیل را در خود می‌بینید که وقت بگذارید و مقاله خوب ارائه کنید بله شما می‌توانید به صورت آموزش محور نیز تحصیل خود را به پایان برسانید.

ارش در سه شنبه، 12 دی 1396

سلام مجدد من یک بار دیگه میپرسم خواهش میکنم شفاف تر جواب بدین ممنون میشم من الا ترم سوم مدیریت پروژه و ساخت دانشگاه ازاد هستم و الانم به اخرای ترم سوم میرسم ایا ترم 4 میتونم بجای پایان نامه واحد بردارم یا خیر؟ از مدیر گروهمون پرسیدم گفتن شما باید یک نیمسال پایان نامه رو اخذ کنید اگه نتونستین دفاع کنید بعدش بهتون واحد میدیم اگه اینجوری باشه هم یک ترم عقبتر میفتیم هم کلی باید شهریه پرداخت کنیم متاسفانه کسی پاسخ درست و شفاف در این خصوصو نداده لطفا یه جواب درست بدین؟ بازم تشکر از شما

ادمین سیستم در شنبه، 16 دی 1396

سلام. ببینید واقعا دانشگاه به دانشگاه متفاوت هست. به عنوان مثال دانشگاه صنعتی شریف در یک سری دانشکده‌ها امکان آموزش محور شدن را میدهند، اما برخی دانشکده‌ها خیر. به احتمال زیاد دانشگاه آزاد همین قانون را دارد که از شما پول شهریه را مجددا بگیرد. اگر میتونید پایان نامه را بردارید و دفاع کنید (هر چقدر هم که شده ضعیف). کاملا بسته به این هست که در آینده با مدرک خود چه کار میخواهید انجام بدید. میتوانید تشریف ببرید دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات واحد آموزش کل دانشگاه‌های آزاد آنجاست. با احترام

سعید در پنجشنبه، 14 دی 1396

سلام خسته نباشید ببخشید من ترم ۳ ارشد معماری دارم میخونم و فقط ۹ واحد برای ترم ۴ میمونه که ۶ واحدش پایان نامه به حساب میاد . میخواستم بدونم که آیا میشه به خاطر لکنت زبان به جای پایان نامه ۶ واحد درسی بگیرم ؟ دانشگاه آزاد که بخاطر پول فعلا مخالفت کرده ففط میخوام بدونم اگه میشه برم تهران اقدام کنم

ادمین سیستم در شنبه، 16 دی 1396

با سلام و احترام. دانشگاه آزاد متاسفانه ممکن است شما را برای تغییر به آموزش محور تا ترم پنج نگاه دارد که پول شهریه ترم پنج نیز شامل حال شما شود. اگر میخواهید اقدام کنید باید به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات مراجعه بفرمایید. آموزش کل آنجا است.

عاطفه در شنبه، 30 دی 1396

سلام وقتتون بخیر، من ترم 3 ارشد حسابداری هستم میخواستم بدونم اگه به جای پایان نامه، واحددرسی بردارم توی مدرکم تفاوتی هست؟ (منظورم توی عنوان ومیزان ارزش مدرکه)

ادمین سیستم در یکشنبه، 01 بهمن 1396

سلام. بله شیوه پژوهش محور ارزش بالاتری در مدرک دارد. این مهم است که با مدرک خود چه کاری میخواهید انجام دهید. اگر قصد ادامه تحصیل دارید ترجیحتان این باشد که پژوهش محور باشید.

عاطفه خ در دوشنبه، 02 بهمن 1396

سلام، بابت مطالب مفیدتون از شما سپاسگزارم. من دانشگاه آزاد رشته MBA میخونم و به احتمال زیاد قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارم با توجه به این که ماهیت رشته MBA بدین صورت است که پایان نامه ندارد مانعی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا وجود ندارد؟ برخی از دانشگاه ها در صورت تمایل میتوانند دروس اختیاری را حذف کنند و پایان نامه ارائه دهند، اما بر خلاف تلاش من و برخی دیگر از دانشجویان دانشگاه مخالف ارائه پایان نامه میباشد که باعث نگرانی من شده است. لطفا من رو راهنمایی کنید.

ادمین سیستم در دوشنبه، 09 بهمن 1396

سلام. اینکه رشته MBA پایان نامه ندارد اشتباه است. در دانشگاه‌های مختلف برتر تهران در رشته MBA دانشجویان پایان نامه ارائه می‌کنند. برای شرکت در دکترا و قبولی در مصاحبه بهتر است که شما پایان نامه ارائه کنید. در غیر این صورت باید مقاله، رزومه قوی و مدرک زبان داشته باشید که موفقیت بیشتری داشته باشید.

احمد در دوشنبه، 09 بهمن 1396

سلام وقت بخیر. کارشناسی روانشناسی عمومی و ارشد عمومی آموزش محور دارم و فقط سمبنار مونده آیا میتوانم پروانه ی اشتغال دریافت کنم؟؟ آیا میتوانم مرکز مشاوره تاسیس کنم در آینده؟؟

ادمین سیستم در دوشنبه، 09 بهمن 1396

سلام. سوال شما تخصصی است. متاسفانه اطلاعاتی در دسترس نیست.

شایان در جمعه، 20 بهمن 1396

با سلام من ترم سوم ارش رو به همراه دروس تئوری و سمینار تموم کردم و درس پایان نامه رو هم اخذ کردم و دانشجوی روزانه دانشگاه شاهد رشته فناوری اطلاعات می باشم می خواستم بدونم در حال حاضر امکان آموزش محور کردن برای من وجود داره ؟

محمد در شنبه، 28 بهمن 1396

سلام ...میخاستم بدونم معدل توی آموزشی محور چ جور حساب میشه...مثلا توی پژوهشی میگن نمره پایان نامه توی معدل اثر نداره...خب برای آموزشی چ جوره..یعنی دو تا درس که میاد جای پایان نامه دیگه حساب نمیشه؟؟؟ مرسی..ممنون

ناصر کرمی در دوشنبه، 07 اسفند 1396

سلام. هم در پژوهش محور نمره پایان نامه در معدل اثر دارد و هم در آموزش محور دو درس جایگزین

محمد در چهار شنبه، 02 اسفند 1396

باسلام, بنده الان ترم ششم مهندسی صنایع هستم و نوشتن پایان نامه برایم بسیار مشکل است. 26واحدم رو گذروندم و فقط ۶ واحد پایان نامه را دارم. الان میشه برای آموزش محور اقدام کرد؟ یا نیاز به اخذ واحد تئوری هست؟

محمد حسین در جمعه، 04 اسفند 1396

با سلام خدمت شما من ورودی بهمن ارشدفراگیر پیام نور هستم و در رشته کسب و کار گرایش بازاریابی قبول شده ام به صورت آموزش الکترونیکی البته نمی دانم که آموزش محور است یا پژهش محور آیا این انتخاب با خود ماست که پیان نامه برداریم یا نه دروس مورد نظر را پاس کنیم لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر

محمد حسین در جمعه، 04 اسفند 1396

سلام آیا کسانی که دوره آموزش محور را بگذرانند حق گرفتن کرسی تدریس را دارند یانه حتما باید دوره پژوهش محور را برای گرفتن کرسی تدریس گذرانده باشی

پیمان در جمعه، 04 اسفند 1396

سلام بنده شش واحد ترم اول افتادم و ترم دوم را نیز حذف ترم کردم و موضوع تز من مشخص شده اما واحدهایم عقب است حتی 3 واحد برای ترم 5 دارم و وقت خیلی کمی برای پایان نامه دارم می توانم به دلیل این شرایط آموزش محور کنم ؟

مهدی در شنبه، 05 اسفند 1396

با سلام من دانشجوی ترم دوم ارشد مدیریت دولتی گرایش تحول هستم. سالها سابقه کار مدیریتی و گواهینامه های مختلف آموزشی مرتبط دارم. در ضمن ارشد من پژوهش محور هست. برای پایان نامه میتوانم ،فرصت مطالعاتی خارج از کشور بگیرم. این تقاضا باید از طرف دانشگاه در ایران باشه یا از طرف خودم به یکی از اساتید همین رشته در دانشگاه خارج؟؟ با سپاس از پاسختون

مریم در دوشنبه، 07 اسفند 1396

سلام ببخشید امکان ادامه تحصیل دکترا در خارج از کشور چی؟ وجود داره؟

ناصر کرمی در دوشنبه، 07 اسفند 1396

سلام. معمولا این امکان وجود دارد ولی برای اطمینان بیشتر به امور دانشجویی دانشگاه خود مراجعه کنید.

فاطمه موسوی در جمعه، 11 اسفند 1396

با عرض سلام من در سایتی دیدم postgraduate diploma از دانشگاههای مورد قبول وزارت خانه مساوی با فوق لیسانس دانش محور است ایا درست است

کامرانی اذر در سه شنبه، 15 اسفند 1396

سلام. آیا با مدرک آموزش محور فوق لیسانس امکان تدریس در دانشگاه ها وجود دارد؟

ناصر کرمی در چهار شنبه، 16 اسفند 1396

با سلام. به این بستگی داره که چقدر کار علمی انجام دادید و اینکه در کدام دانشگاه میخواید تدریس کنید. به طور کلی پاسخ به سوال شما بله هست.

وحید در یکشنبه، 20 اسفند 1396

با سلام من ارشد رشته زبان شناسی همگانی پیام نور اموزش محور دارم میخواستم بدونم آیا با توجه به اینکه این رشته زیر شاخه رشته زبان میباشد آیا واسه دکتری نیاز به داشتن مدرک تافل هست یا نه؟

Reza در یکشنبه، 12 فروردین 1397

سلام خسته نباشید. من ارشد میکروبیولوژی ترم 6 هستم!!! پایان نامم آزمایشگاهیه و جواب نمیگیرم استاد هم لج کرده میگه 10 سال هم طول بکشه باید جواب بگیری و دفاع کنی. ممنون میشم راهنماییم کنید که من میتونم پایان نامه آموزشی محور بردارم؟ یا پایان نامه ناتمام با پایین ترین نمره. چون اصلا برام مهم نیست فقط میخوام مدرکمو بگیرم بعد 25 سال درس خوندن.

ناصر کرمی در پنجشنبه، 16 فروردین 1397

سلام. شرایط مختلفی پیش روی شماست. شما قید نکردید کدام دانشگاه تحصیل می‌کنید. به طور کل اگر استاد مشاوری دارید می‌توانید از اینشان کمک بگیرید. در هر صورت استاد راهنما باید تاریخ دفاع را برای شما مشخص نماید. به همین دلیل باید به جواب مورد نظر (به هر صورتی که ممکن است) دست یابید. در صورت تغییر به آموزش محور به دلیل اینکه شما درس پایان‌نامه را اخذ نموده‌اید این امکان متاسفانه وجود ندارد. برای اطمینان به آموزش دانشگاه مراجعه کنید.

Reza در پنجشنبه، 16 فروردین 1397

من دانشگاه تبریز روزانه میخونم. استاد مشاور ندارم. استاد راهنمای دوم دارم. استاد راهنمای اول هم که پاشو کرده تو یه کفش میگه باید جواب بگیری.

ابراهیمی در سه شنبه، 04 اردیبهشت 1397

سلام من دانشجو ترم 4 حقوق خصوصی دانشگاه آزاد هستم و معدلم 18.16 هست مجاز به انتخاب رشته دکتری آزادو شبانه و نوبت دوم شدم هنوز تو مرحله تایید پروپزال پایان نامه هستم مقالاتی که از موضوع پایان نامه دانشجو ارائه میده بعد از اتمام پایان نامه است ؟ یا حین انجام هم میشه مقاله در مورد موضوع نوشت ؟ ممنونم

ادمین سیستم در جمعه، 07 اردیبهشت 1397

سلام. خیر شما در حین پایان‌نامه باید مقالات را ارائه کنید. به این علت که در هنگام دفاع باید مقالات شما accept شده باشند.

دیدگاه خود را به ما منتقل کنید.