ثبت‌ نام و پیوستن به درس در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا

  • ناصر کرمی
  • 20 مهر 1397
  • دانشگاه و آموزش
  • زمان مطالعه: 4 دقيقه

در ادامه معرفی امکانات رکیتا که در چند مقاله گذشته بیان شد، در این مقاله قصد داریم به موضوع ثبت نام دانشجویان و پیوستن به دروسی که اساتید آن‌ها قبلا ایجاد کرده‌اند (نحوه ایجاد کلاس توسط اساتید را در بلاگ ایجاد کلاس در رکیتا توضیح دادیم)، بپردازیم. با ما همراه باشید...

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که ثبت نام دانشجویان و اساتید در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا، تفاوتی نمی‌کند و نحوه ثبت نام هردو گروه از کاربران (استاد و دانشجو) یکسان است. پس ابتدا شیوه ثبت نام را توضیح داده سپس به موضوع پیوستن به درس میپردازیم.

ثبت‌نام در رکیتا

همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، ثبت نام در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا برای تمامی کاربران رایگان است هم‌چنین باتوجه به ظاهر ساده وب‌ سایت و وجود توضیحات کامل شما می‌توانید در عرض چند دقیقه به راحتی ثبت نام کرده و به کلاس اساتید خود بپیوندید.

مطابق تصویر زیر شما دانشجویان برای ثبت‌نام می‌بایستی اطلاعات خواسته شده و مخصوصا تیک من دانشجو هستم را وارد کنید تا بعد از تایید ایمیل وارد شده، صفحه پروفایل شما تشکیل شود.

بعد از پرکردن اطلاعات تحصیلی و قرار دادن تصویر پروفایل در صورت تمایل، ثبت نام شما به پایان می‌رسد. به همین سادگی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، کار ثبت نام شما در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا به پایان می‌رسد. بعد از این مرحله‌، رکیتا برای هر کدام از کاربرانش اعم از استاد و دانشجو یک صفحه پروفایل یکتا می‌سازد. در زیر نمونه‌ای از صفحه پروفایلی که خواهید داشت، مشاهده می‌کنید.

تفاوت گزینه‌های ایجاد درس جدید و پیوستن به درس

اکنون همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، در قسمت مشکی رنگ بالای صفحه، دو گزینه ایجاد درس جدید و پیوستن به درس را مشاهده می‌کنید. اگر شما به عنوان عضو جدید سامانه رکیتا که به تازگی ثبت نام کرده‌اید، استاد هستید، بایستی گزینه ایجاد درس جدید را انتخاب کنید که ادامه مراحل ثبت درس جدید را در بلاگ ایجاد کلاس در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا توضیح دادیم اما اگر شما کاربر عزیز، دانشجو هستید باید گزینه پیوستن به درس را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی مراحل پیوستن به درس می‌پردازیم.

پیوستن به درس

شما دانشجویان بعد از ثبت نام و انتخاب گزینه پیوستن به درس، با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر مواجه می‌شوید که در آن، سیستم مدیریت یادگیری رکیتا توضیحاتی را جهت راهنمایی شما دانشجویان ارائه کرده است.  همچنین شما برای پیوستن به درس استاد خود باید کلید ورود به درس را قبلا از استادتان گرفته باشید.

بعد از وارد کردن کلید ورود، شما به کلاسی که استادتان قبلا ایجاد کرده است، می‌پیوندید و صفحه درس به صورت زیر برایتان ایجاد می‌شود. تصویر زیر صفحه درسی است که شما عضو آن شده‌اید. لازم به ذکر است که صفحه درس شما دانشجویان با صفحه درس استادتان متفاوت است و استاد به عنوان ادمین کلاس دسترسی های بیشتری دارد. (صفحه درس استاد را در مقاله ایجاد کلاس در رکیتا توضیح دادیم).

در تصویر بالا که صفحه درس برای دانشجویان کلاس است، دانشجویان می‌توانند:

  • در قسمت پاسخ به تکالیف، به تکالیف و پروژه‌هایی که استاد قبلا در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا تعریف کرده پاسخ دهند. فایل‌های پاسخ ارسالی ترجیحا با فرمت RAR یا ZIP باشد.
  • در قسمت منابع، منابع درسی (جزوه، کتاب و...) که استاد قبلا بارگزاری کرده را دانلود و استفاده کنند.
  • در بخش اعلانات، پیام‌ها و اعلاناتی که استاد برای دانشجویان دارد را مشاهده کنند.
  • در بخش‌ پیام‌ها به صورت خصوصی با استاد خویش صحبت کنند.
  • در قسمت گفتگو، تمام اعضا و استاد کلاس می‌توانند با یکدیگر بحث و تبادل نظر کنند.
  • در صفحه دیوارچه، آخرین تکالیفی که استاد تعریف کرده، آخرین پیام‌ها و در کل آخرین اتفاقاتی که در کلاس افتاده است را مشاهده می‌کنند.
 ناصر کرمی

ناصر کرمی هستم عضو تیم تحریریه رکیتا. به نویسندگی، مخصوصاً در حوزه آموزش علاقه‌مندم.
هدف ما در رکیتا ایجاد فضایی برای بهبود کیفیت آموزش و ارائه راهکار‌ها و روش‌های جدید آموزشی است.
راه ارتباطی من: naser.karami76@gmail.com
سامانه مدیریت دروس رکیتا | درباره ما | بلاگ‌

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب منتشر نشده است

دیدگاه خود را به ما منتقل کنید.