پاسخ به تکالیف در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا

 • ناصر کرمی
 • 1 شهریور 1397
 • دانشگاه و آموزش
 • زمان مطالعه: 4 دقيقه

در این مقاله قصد داریم در ادامه ویژگی‌های پنل درس در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا، به موضوع پاسخ به تکالیف و نحوه ارسال آن با استفاده از نرم‌افزارهای WinRAR و ZIP بپردازیم. با ما همراه باشید...

منظور از پاسخ به تکالیف، پاسخ دانشجو به تکالیف ایجاد شده توسط استاد می‌باشد که نحوه ایجاد این تکالیف را در بلاگ‌های پیشین توضیح دادیم. با توجه به این که پاسخ‌های ارسالی دانشجو اصولا باید به صورت فایل فشرده یا RAR باشد، ابتدا نحوه نصب نرم افزار WinRAR و قابلیت‌‌های آن را توضیح می‌دهیم.

به دلیل آنکه ممکن است بیش از یک فایل در پاسخ تکالیف وجود داشته باشد، پاسخ ارسالی باید در قالب یک فایل ZIP یا RAR باشد که در ادامه به نحوه ایجاد این نوع فایل‌ها می‌پردازیم.

معرفی نرم افزار WinRAR

با استفاده از نرم‌افزار WinRAR شما می‌توانید فایل‌های خود را به صورت فشرده تبدیل کنید. قابلیت‌های این نرم‌افزار در ذیل آورده شده است.

 • سادگی و سرعت کار با نرم افزار
 • پشتیبانی كامل از انواع فرمت فابل های فشرده
 • امكان مشاهده محتویات داخل فایل فشرده بدون نیازبه باز كردن آن
 • قابلیت ایجاد فایل های فشرده با فرمت exe، جهت سهولت كار
 • قابلیت تعیین رمز عبور شخصی برای فایل ها و داده‌های فشرده شده
 • تبدیل فرمت‌ها به یکدیگر
 • حجم بسیار اندک نسبت به قابلیت‌های بسیار زیاد
 • قابلیت اسکن کردن با آنتی ویروس به منظور کشف فایل های مخرب

نحوه دانلود و نصب نرم افزار WinRAR

شما می‌توانید نرم‌افزار WinRAR را از سایت پی‌سی‌دانلود دریافت کنید (دریافت نرم‌افزار). پس از جستجو و وارد شدن به سایت، با تصویر زیر مواجه می‌شوید که در آن باید مطابق نیاز خود، نسخه ۳۲ یا ۶۴ بیتی را دانلود کنید.

سپس پس از باز کردن فایل دانلود شده، تصویر زیر باز می‌شود، حال باید گزینه setup را انتخاب کنید.

بعد از این مرحله، تصویر زیر نمایش داده می‌شود که در آن باید گزینه run را انتخاب کنید. این پیام از سوی ویندوز صادر می‌شود که ممکن است در صورت داشتن ضدویروس پیام مدنظر برای شما نمایش داده نشود.

سپس با تصویر زیر روبه‌رو می‌شوید که پس از انتخاب Install، شما موفق به نصب این نرم افزار شده‌اید.

نحوه تبدیل فایل پاسخ تکلیف به فایل فشرده یا RAR

فرض کنید یک فایل مستند Word و یک فایل Html مطابق تصویر زیر که مجموعه فایل‌های تکالیف شما است را روی دسکتاپ خود دارید و قصد دارید آن‌ها را برای استاد خود به عنوان پاسخ تکلیف ارسال کنید.

حال لازم است فایل‌های مورد نظر را درون یک فایل RAR قرار دهید. برای این کار باید ابتدا این دو فایل را انتخاب کرده و بعد از کلیک راست، گزینه Add to Archive را انتخاب کنید تا پنجره‌ای مطابق تصویر زیر برای شما باز شود.

در این پنجره می‌توانید از قسمت Archive name نام دلخواه برای فایل فشرده خود انتخاب کنید. مهم‌تر از همه در قسمت Archive format می‌توانید فایل خود را به فرمت RAR یا ZIP تبدیل کنید.

بعد از کلیک روی گزینه OK فایل فشرده‌ای مطابق تصویر زیر برای شما باز می‌شود.

حال کافی است این فایل فشرده شده را در پوشه‌ای دلخواه ذخیره کنید تا در سیستم مدیریت دروس رکیتا آن را برای استاد خود به عنوان پاسخ تکلیف ارسال کنید.

پاسخ به تکالیف در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا

شما به عنوان دانشجو برای پاسخ دادن به تکالیف، پس از انتخاب گزینه پاسخ به تکالیف، صفحه‌ای همانند تصویر زیر را مشاهده می‌کنید. در این صفحه، دانشجو می‌تواند پس از انتخاب گزینه انتخاب تکلیف، تکلیف مورد نظر خود را از بین تمامی تکالیف تعریف شده توسط استاد، انتخاب کند همچنین دانشجو می‌تواند در این صفحه میزان نمره و مهلت ارسال این تکلیف را مشاهده کند. اکنون دانشجو برای ارسال پاسخ تکلیف خود، باید گزینه پاسخ به تکلیف را انتخاب نماید.

بعد از انتخاب گزینه پاسخ به تکلیف، صفحه‌ای مطابق تصویر زیر مشاهده می‌کنید. در این صفحه توضیحاتی در مورد فایلی که باید به عنوان پاسخ تکلیف ارسال کنید را مشاهده می‌کنید. حتی می‌توانید علاوه بر فایل ارسالی پاسخ، توضیحاتی را برای استاد خود ارسال کنید. اکنون کافی است روی گزینه آپلود فایل فشرده شده، کلیک کنید و فایل فشرده (RAR) را که در سیستم خود ذخیره کرده‌اید انتخاب نمایید. لازم به یادآوری است که نحوه نصب نرم افزار WINRAR و چگونگی تبدیل فایل‌های معمولی به فایل فشرده را در همین بلاگ توضیح داده‌ایم.

همچنین در تصویر بالا می‌توانید با کلیک روی لینک پایین صفحه، نرم افزار WINRAR را دانلود کنید. امیدواریم که این ویژگی سیستم مدیریت یادگیری رکیتا، همانند سایر امکانات آن که تا امروز به شما عزیزان معرفی کردیم، مورد توجه قرار بگیرد.

 ناصر کرمی

ناصر کرمی هستم عضو تیم تحریریه رکیتا. به نویسندگی، مخصوصاً در حوزه آموزش علاقه‌مندم.
هدف ما در رکیتا ایجاد فضایی برای بهبود کیفیت آموزش و ارائه راهکار‌ها و روش‌های جدید آموزشی است.
راه ارتباطی من: naser.karami76@gmail.com
سامانه مدیریت دروس رکیتا | درباره ما | بلاگ‌

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب منتشر نشده است

دیدگاه خود را به ما منتقل کنید.