مدیریت منابع و فایل‌ها در رکیتا

  • ناصر کرمی
  • 29 مرداد 1397
  • دانشگاه و آموزش
  • زمان مطالعه: 3 دقيقه

با سلام خدمت شما کاربران سیستم مدیریت یادگیری رکیتا، در این مقاله قصد داریم در ادامه معرفی امکانات رکیتا به موضوع مدیریت منابعی که اساتید محترم در حین تدریس به دانشجویان ارائه می‌کنند بپردازیم. در ابتدا برخی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد را بیان می‌کنیم و سپس به بررسی امکانات متنوع رکیتا برای اشتراک فایل می‌پردازیم. با ما همراه باشید...

مشکلات دسترسی به منابع مورد نظر اساتید در کلاس درس

معمولا اساتید علاوه بر جزوه‌ای که سر کلاس در هر جلسه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، یک یا چند منبع دیگر مانند کتاب، اسلاید، مقاله و ... دارند که دانشجویان بعضا در پیدا کردن این منابع ثانویه، دچار مشکلاتی می‌شوند. البته راه‌های سنتی از جمله خرید منابع از انتشارات دانشگاه یا گرفتن فایل pdf منبع از کانال‌های تلگرامی وجود دارد اما این راه‌‎‌ها مشکلاتی دارند. این راه‌ها علاوه بر اینکه وقت زیادی را از دانشجو می‌گیرد، امکان این که منبع مورد نظر استاد نباشند هم زیاد است.

فرض کنید مدرسین گرامی در طی ترم چندین فایل را با دانشجویان به اشتراک بگذارند. برای به اشتراک گذاری این منابع اساتید بایستی از یکی از کانال‌های مربوطه مانند ایمیل، تلگرام و ... استفاده کنند. فرض کنید استاد باید هر بار تعداد زیادی منابع را برای دانشجویان ایمیل کند، که در این حین وقت و انرژی زیادی از اساتید گرفته خواهد شد. شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام نیز مشکلات بسیاری دارند. به علاوه بر اینکه ممکن است تمامی افراد کلاس در این شبکه‌ها عضویت نداشته باشند.

سیستم مدیریت یادگیری رکیتا در بخش مدیریت منابع از صفحه درس توانسته تا حد بسیار زیادی مشکل بیان شده را حل کند.

رکیتا چگونه این مشکل را بر طرف می‌کند؟

یکی از امکانات سیستم مدیریت یادگیری رکیتا، مدیریت منابع درسی می‌باشد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، مدرس درس می‌تواند تمام منابع درسی که مدنظرش است را در این صفحه در اختیار دانشجویان قرار دهد. دانشجویان می‌توانند به راحتی این منابع آپلود شده توسط استاد را دانلود کنند. حال اینکه گاها نیاز است این منابع به صورت دسته‌بندی شده در اختیار دانشجویان قرار گیرد. از این رو در پنل درس استاد می‌تواند علاوه بر دسته‌بندی‌های ایجاد شده، با انتخاب گزینه عملیات، دسته‌های جدیدی ایجاد کند و یا دسته‌بندی‌های کنونی را به میل خود ویرایش کند.

هم‌اکنون استاد می‌تواند با کلیک روی هر دسته همانند تصویر زیر پس از آپلود منابع مورد نظر، برای منابع توضیحاتی درج نماید و یا آنها را اصلاح یا حذف کند. امکان ارسال نامحدود منابع نیز یکی دیگر از ویژگی‌های رکیتاست. دانشجویان نیز با مراجعه به همین صفحه می‌توانند این منابع معتبر را دانلود کرده و از آنها استفاده کنند.

لازم به ذکر است که به محض اینکه مدرس کلاس هر منبع جدیدی را در سامانه رکیتا قرار دهد، از طریق ایمیل به دانشجویان اطلاع داده می‌شود.

در آینده امکانات بیشمار دیگری به این بخش افزوده خواهد شد. به عنوان مثال اساتید درس می‌توانند منابع یک کلاس درس را در کلاس جدید و یا کلاس دیگری کپی کند، به این صورت دیگر نیازی به آپلود مجدد منابع نیست.

هم‌اکنون می‌توانید به سامانه مدیریت یادگیری رکیتا بپیوندید، به رایگان دروس خود را ثبت کنید و از فضای کلاس مجازی رکیتا استفاده کنید. شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی کلاس درس ثبت کنید، منابع به اشتراک بگذارید و از مدیریت کلاس به سبک جدید لذت ببرید.

 ناصر کرمی

ناصر کرمی هستم عضو تیم تحریریه رکیتا. به نویسندگی، مخصوصاً در حوزه آموزش علاقه‌مندم.
هدف ما در رکیتا ایجاد فضایی برای بهبود کیفیت آموزش و ارائه راهکار‌ها و روش‌های جدید آموزشی است.
راه ارتباطی من: naser.karami76@gmail.com
سامانه مدیریت دروس رکیتا | درباره ما | بلاگ‌

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب منتشر نشده است

دیدگاه خود را به ما منتقل کنید.