همه چیز درباره نحوه پذیرش دانشگاه متمرکز و نیمه متمرکز

  • ناصر کرمی
  • 21 مرداد 1397
  • دانشگاه و آموزش
  • زمان مطالعه: 5 دقيقه

باتوجه به میزان پایین آگاهی داوطلبان ورود به دانشگاه از نحوه پذیرش به صورت متمرکز یا نیمه متمرکز و سوالات زیادی که شما کاربران عزیز در این مورد داشته‌اید، در این مقاله قصد داریم به موضوع نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در کنکور سراسری بپردازیم.

باتوجه به آیین‌نامه‌ سازمان سنجش آموزش کشور، دو ملاک کلی برای گزینش دانشجو جهت ورود به دانشگاه، وجود دارد که شامل ارزشیابی براساس آزمون سراسری و بر اساس سوابق تحصیلی می‌باشد که به تفصیل به بررسی این دو مورد می‌پردازیم.

ارزشیابی بر اساس آزمون سراسری (متمرکز و نیمه متمرکز)

این نوع گزینش خود به دو صورت کلی متمرکز و نیمه متمرکز انجام می‌پذیرد.

الف) روش متمرکز

در این روش (که شیوه پذیرش اکثر دانشگاه‌ها می‌باشد) نمره اکتسابی داوطلب در کنکور سراسری به اضافه تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و باتوجه به این دو ملاک و پس از مقایسه داوطلب با سایر داوطلبانی که شرایطی مشابه وی دارند، در صورت وجود ظرفیت به اولین کد رشته‌ای که شرایط فوق را دارد، معرفی می‌شود. گفتنی است که اسامی پذیرفته شدگان در روش متمرکز، در یک مرحله و معمولا در شهریور ماه اعلام می‌شود.

ملاک اصلی پذیرش در روش متمرکز رتبه کنکور و تاثیر سوابق دیپلم می‌باشد. اسامی پذیرفته‌شدگان به صورت یکجا و در اواسط شهریور هر سال اعلام می‌شود.

ب) روش نیمه متمرکز

در این روش برخلاف شیوه متمرکز، تنها نمره و رتبه اکتسابی دانشجو در آزمون سراسری، ملاک پذیرش نمی‌باشد، بلکه پس از اعلام نتیج اولیه کنکور، داوطلب باید مراحل دیگری را نیز بگذراند. این مراحل، معمولا شامل مصاحبه یا آزمون علمی و عملی می‌باشد. نکته مهم و حا‌ٰئز اهمیت این است که اسامی اولیه پذیرفته‌شدگان رشته‌های نیمه متمرکز، تا چند برابر ظرفیت هر رشته اعلام می‌شود تا داوطلبان شایسته پس از موفقیت در مصاحبه و آزمون مشخص شوند. پس حضور شما در لیست اولیه پذیرفته شدگان رشته‌های نیمه متمرکز، به منزله قبولی قطعی و صددرصد شما نیست.

ملاک اصلی پذیرش در روش نیمه متمرکز علاوه بر رتبه کنکور، قبولی در آزمون داخلی مرکز آموزشی مورد نظر می‌باشد. اعلام اسامی افراد در لیست اولیه به منزله قبولی شما نیست و بایستی در آزمون و مصاحبه نیز پذیرفته شوید.

ارزشیابی براساس سوابق تحصیلی داوطلب

در این نوع گزینش همانطور که می‌دانید، تنها ملاک پذیرش دانشجو، معدل کتبی دیپلم وی می‌باشد و شیوه اعلام اسامی پذیرفته شدگان نیز مانند روش متمرکز می‌باشد، یعنی اسامی این عزیزان در نیمه شهریور هر سال اعلام می‌گردد. گفتنی است که این نوع گزینش فقط در برخی رشته‌های خاص و محدود صورت می‌گیرد.

روش‌های مختلف انتخاب رشته

در تصویر بالا، دو روش اصلی که توضیح دادیم را مشاهده می‌کنید که در آن داوطلب می‌‌تواند در هر انتخاب خود از یکی از این روش‌ها استفاده کند.

پاسخ به برخی سوالات در مورد نحوه پذیرش در دانشگاه

اکنون به برخی سوالات متداول دانشجویان در انتخاب رشته و نحوه پذیرش به صورت متمرکز و نیمه‌متمرکز می‌پردازیم.

در صورت قبولی داوطلب در رشته‌های متمرکز، چه اتفاقی می‌افتد؟

در جواب این سوال، یادآوری این نکته کافی است که اگر داوطلبی در رشته متمرکز پذیرفته شود، سیستم جست و جو را متوقف کرده و داوطلب در هیچ رشته متمرکز و نیمه متمرکز (روش با آزمون و مصاحبه) دیگری پذیرفته نمی‌شود.

در صورت قبولی داوطلب در رشته‌های نیمه متمرکز، چه اتفاقی می‌افتد؟

‌در این صورت نام داوطلب در فهرست قبولی‌های پر شمار آن رشته اعلام می‌شود و سیستم به جستجوی خود ادامه می‌دهد و اگر در ادامه، فرد در رشته‌ای متمرکز قبول شود ایشان می‌تواند در دانشگاه مربوطه به روش متمرکز حضور یابد. علاوه بر این فرد این انتخاب را دارد که در مصاحبه و امتحان عملی یا علمی رشته نیمه متمرکز انتخابی نیز شرکت کند و در صورت قبولی می‌تواند از رشته متمرکز خود انصراف داده و در رشته نیمه ‌متمرکز ثبت‌نام نماید. در صورت عدم قبولی در مصاحبه یا عدم شرکت در آن، می‌تواند به رشته متمرکز خود ادامه دهد.

بررسی یک نمونه واقعی انتخاب رشته داوطلب

به عنوان مثال تصویر زیر که انتخاب‌های واقعی داوطلب کنکور سراسری است را در نظر بگیرید:

نمونه‌ای واقعی از انتخاب رشته

مطابق تصویر، چنانچه داوطلب در انتخاب 44 خود که نیمه متمرکز است پذیرفته شود، همانطور که پیش‌تر توضیح دادیم، نام ایشان در لیست اولیه پذیرفته‌شدگان رشته نیمه‌متمرکز ذخیره می‌شود و سیستم کار جستجو را ادامه می‌دهد. حال اگر این داوطلب در ادامه جستجوی سیستم‌، در رشته‌ای متمرکز مانند (انتخاب 46) قبول شود، باید تا زمان شرکت در مصاحبه و آزمون رشته نیمه متمرکز خود تحصیل کند. در صورت قبولی در آزمون یا مصاحبه می‌تواند از رشته متمرکز خود انصراف داده و در رشته نیمه متمرکز تحصیل کند.

در حالت دوم نیز چنانچه داوطلب در انتخاب 46 خود که متمرکز است پذیرفته شود، سیستم کار جستجوی انتخاب رشته این داوطلب را متوقف کرده و ایشان باید در همان رشته متمرکز به تحصیل بپردازد.

امیدواریم که با ارائه این توضیحات کمکی به شما داوطلبان عزیز در موضوع انتخاب رشته کرده باشیم. می‌توانید در بخش نظرها سوالات خود را مطرح کنید.

 ناصر کرمی

ناصر کرمی هستم عضو تیم تحریریه رکیتا. به نویسندگی، مخصوصاً در حوزه آموزش علاقه‌مندم.
هدف ما در رکیتا ایجاد فضایی برای بهبود کیفیت آموزش و ارائه راهکار‌ها و روش‌های جدید آموزشی است.
راه ارتباطی من: naser.karami76@gmail.com
سامانه مدیریت دروس رکیتا | درباره ما | بلاگ‌

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب منتشر نشده است

دیدگاه خود را به ما منتقل کنید.