مدیریت تکالیف در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا

  • ناصر کرمی
  • 17 مرداد 1397
  • دانشگاه و آموزش
  • زمان مطالعه: 3 دقيقه

با سلام خدمت شما کاربران سیستم مدیریت یادگیری رکیتا، در این مقاله قصد داریم در ادامه معرفی امکانات رکیتا، به موضوع مدیریت تکالیف بپردازیم. در ابتدا به برخی از مشکلات اساتید و دانشجویان در زمینه ارسال و دریافت تکالیف و پروژه‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید...

مدیریت تکالیف با چه مشکلاتی رو‌به‌رو است؟ رکیتا چگونه آن را حل می‌کند؟

در گذشته وقتی که استاد تکلیف یا پروژه‌ای را برای دانشجویان تعریف می‌کرد، دانشجویان مجبور بودن پاسخ این تکالیف را روی برگه نوشته و به صورت حضوری به استاد خود تحویل دهند که این کار جدا از مصرف بیش از حد کاغذ، زمان زیادی را از استاد برای تصحیح تکالیف می‌گرفت. با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی و ظهور راه‌های ارتباطی دیجیتال از جمله ایمیل و شبکه‌های اجتماعی (تلگرام، واتساپ و سایر شبکه‌های اجتماعی) تا حدودی این مشکلات مرتفع شد، اما مشکلات جدیدی را به وجود آورد. بزرگترین مشکل استفاده از ایمیل و تلگرام، فقدان نظم و یکپارچگی و آشفتگی بیش از اندازه است. تصور کنید یک استاد در طول یک ترم آموزشی ۳۰۰ دانشجو از کلاس‌ها و درس‌های مختلف داشته باشد و اگر قرار باشد که هر کدام از آنها ایمیلی به استاد بزنند، کار تشخیص و شناسایی ایمیل‌ها بسیار سخت خواهد بود. در تلگرام نیز استاد در کنار گروه‌ها و کانال‌های شخصی، باید برای هر کلاس خود یک گروه تشکیل دهد و این اوج بی‌نظمی است. به علاوه این که پروسه تصحیح تکالیف درسی خود یک معضل بزرگ به حساب می‌آید و ممکن است حق بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان ناحق شود.

اکنون این مشکلات و نیاز‌ها دربخش مدیریت تکالیف سیستم مدیریت یادگیری رکیتا کاملا مرتفع شده است. درواقع می‌توان گفت یکی از پرکاربرد‌ترین ویژگی‌های درس افزار رکیتا همین بخش مدیریت تکالیف است که در ادامه این مقاله به معرفی امکانات این بخش می‌پردازیم.

مدیریت تکالیف

در این قسمت شما را با بخش مدیریت تکالیف کلاسی آشنا خواهیم کرد. قطعا این امکانات برای شما اساتید بسیار جذاب خواهد بود.

تصویر زیر صفحه مدیریت تکالیف را نمایش می‌دهد. در این صفحه استاد می‌تواند بی‌شمار تکلیف تعیین کند. پس از انتخاب گزینه ایجاد تکلیف جدید صفحه زیر نمایش داده می‌شود.

صفحه مدیریت تکلیف در سیستم مدیریت یادگیری رکیتا

شما به عنوان استاد درس در این صفحه می‌توانید به دو صورت توضیحات و فایل، تکلیف یا پروژه مدنظر خود را تعریف کنید. همچنین امکان تعیین نمره و مهلت ارسال تکلیف در این صفحه وجود دارد. بعد از کلیک بر روی گزینه تایید و ادامه، تکلیف شما ایجاد می‌شود.

ایجاد تکلیف جدید

همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، سیستم مدیریت یادگیری رکیتا یک جدول از دانشجویان برای استاد نمایش می‌دهد. در این جدول که فقط استاد و دستیار آموزشی تعریف شده توسط ایشان به آن دسترسی دارد، در مقابل نام هر دانشجو، زمان تحویل پروژه و یا تکلیف وی مشخص شده است. همچنین استاد می‌تواند فایل‌های ارسالی را دانلود کرده و پس از بررسی به آن نمره لازم را بدهد. علاوه بر این شما می‌توانید تعداد بیشمار تکلیف را به سادگی مدیریت کنید. تنها کافی است تکلیف مورد نظر را انتخاب نموده و پاسخ‌های هر یک از دانشجویان را به صورت مجزا مشاهده کنید.

مشاهده زمان پاسخ‌ها

این تنها یکی از چندین امکانی است که سیستم مدیریت یادگیری رکیتا در اختیار شما قرار می‌دهد. به صورت رایگان ثبت نام کنید و تجربه‌ای متفاوت از کلاس درس داشته باشید.

 ناصر کرمی

ناصر کرمی هستم عضو تیم تحریریه رکیتا. به نویسندگی، مخصوصاً در حوزه آموزش علاقه‌مندم.
هدف ما در رکیتا ایجاد فضایی برای بهبود کیفیت آموزش و ارائه راهکار‌ها و روش‌های جدید آموزشی است.
راه ارتباطی من: naser.karami76@gmail.com
سامانه مدیریت دروس رکیتا | درباره ما | بلاگ‌

دیدگاه‌ها

تاکنون دیدگاهی برای این مطلب منتشر نشده است

دیدگاه خود را به ما منتقل کنید.